LYMFODRENÁŽ A JEJÍ CHARAKTER
Lymfatické masáže (lymfodrenáže) aktivují průchod lymfy mízovody a uvolňují lymfatické cévy.
Ty tvoří významnou součást imunitního systém. Odpovídají za sběr a odplavování odpadních toxických látek z tělesných tkání. Za normálních okolností protéká lymfatickým systémem denně zhruba 4 litry tekutin. Obsahují vodu, bílkoviny, tuky, soli, odumřelé buňky, baktérie, látky, vzniklé jako odpad metabolických procesů.
Lymfatické drenáže využívají anatomických a fyziologických poznatků o průběhu cév, umístění uzlin, spojkách a o rychlosti nasávání tekutin lymfatickou cévou.
Stimulují činnost mízovodů, obnovují průchodnost lymfy v kritických místech, zrychlují odvádění škodlivin z organizmu.
Lymfodrenážní přístroj funguje na principu intermitentní přístrojové komprese (presoterapii) tzn., že pracuje s postupující tlakovou vlnou umožňující kompresní lymfodrenáž.
Masáž končetiny se odehrává na základě komprese vzduchem nafukovaných návleků, do kterých stlačený vzduch vhání hadicovým systémem základní přístroj (kompresor).
Naplňováním jednotlivých komor speciálních návleků se v naprogramovaných intervalech vytváří zvolna postupující tlak, který účinně nahradí nefungující alovou pumpu.
Vznikají lehké, rytmické tlakové vlny. Běží od špiček chodidel nebo od kotníků přes lýtka, stehna a boky. Pak tlak povoluje a opět začíná nová vlna.
Přístrojová presoterapie je pacienty velmi pozitivně vnímána jako velmi příjemný a účinný druh léčby otoků.
V nohou nastupuje pocit lehkosti, zmenšuje se objem stehen, boků i pasu.
Využití lymfodrenáže může být pro terapeutické, regenerační, nebo i estetické užití .