- Ordinuje u Vás více lékařů. Mohu se léčit jen u jednoho, který mi nejvíce vyhovuje?
Naši lékaři mají pevně vypsanou ordinační dobu, kterou měníme jen v případě nemoci, nebo dovolených.
Vyberte si lékaře, u kterého se cítíte nejlépe a navštěvujte ho v jeho ordinační době.
Pokud se chcete vyhnout čekání, můžete se v rámci nadstandartní péče objednat mimo ordinační dobu (podléhá poplatku – léčba je na pojišťovnu)
- Jak často mám nárok na preventivní prohlídku, co mi bude v rámci této prohlídky vyšetřeno?
Zdravotní pojišťovna Vám hradní preventivní prohlídku 1x za 2 roky.
Obsahuje interní vyšetření – vyšetření poslechem, pohmatem, výška, váha, TK, BMI, orientační zkouška zraku, nad 40 let EKG,
dále laboratorní vyšetření krve a moči dle věku
Podrobnější informace o preventivních prohlídkách najdete na našem webu ZDE
- Nevím, kdy jsem byl naposledy očkován proti tetanu, jak zjistím datum, kdy je čas na přeočkování ?
Přeočkování proti tetanu se provádí 1x za 15 let, od 60 let 1x za 10 let a dále pokud dojde k úrazu s potenciálním znečištěním poranění, provádí se přeočkování pokud je předešlé očkování starší 5 let.
Při pravidelném očkování doporučujeme přeočkování kombinovanou vakcínou, která Vás ochrání zároveň proti černému kašli a záškrtu. Očkování pouze proti tetanu je plně hrazené zdravotní pojišťovnou.
Pokud je možné, že očkování proběhlo v doporučeném intervalu, ale není k dispozici písemný záznam a pacient si přesné datum nepamatuje, nabízíme odběr protilátek proti tetanu (zdravotní pojišťovny z této indikace vyšetření nehradí). Dle výsledku je zcela jasné, zda je nutné očkovat – v jakém termínu a kolika dávkami.
Informace o očkování, které nabízíme v naší ordinaci najdete ZDE
- Slyšel jsem o opakujících se epidemiích černého kašle u nás, četl jsem o úmrtí malých dětí, které ještě neměly protilátky. Jak se mohu chránit proti černému kašli? Proč dospělí, kteří byli v dětství očkovaní tuto nemoc dostanou?
Vzhledem k opakovaným výskytům černého kašle (pertusse) v ČR a v okolních zemích, kde není povinné očkování dětí, se zjistilo, že dospělí nad 30 let nemají dostatek protilátek, byť byli v dětství očkovaní.
K dispozici je kombinovaná vakcína, která současně doplní protilátky proti tetanu, černému kašli a záškrtu.
Ochrana proti černému kašli a záškrtu má být doživotní, ochrana proti tetanu bude platná na 10, nebo 15 let (dle věku očkovaného).
Informace o očkování, které nabízíme v naší ordinaci najdete ZDE, blíže o Černém kašli ZDE
- Potřebuji vystavit zdravotní průkaz pracovníka v potravinářství „Zdravotní průkaz“, bude mi průkaz vystaven na počkání?
Vystavení průkazu předchází interní vyšetření lékařem – pokud lékař shledá, že není námitek k vystavení zdravotního průkazu pracovníka v potravinářství, vystavuje se obvykle průkaz na dobu neurčitou již v den vyšetření.
Lékař si však může vyžádat doplňující laboratorní, ev. jiná vyšetření a pak průkaz na počkání nemůže být vystaven. Tento dokument vydáváme pouze pacientům u nás registrovaných s dostupnou dokumentací.
- Jaká očkování jsou doporučena pro dospělého člověka?
Pravidelné očkování proti tetanu (hradí jako jediné zdravotní pojišťovna) toto se však doporučuje kombinovanou vakcínou, která zároveň ochrání proti záškrtu a černému kašli (tato vakcína není hrazena z veřejného zdravotního pojištění).
Dalším očkováním doporučeným pro dospělé je očkování proti klíšťové meningoencefalitidě, proti pneumokokové infekci a dále jistě proti žloutence A + B. Jedná se o očkování nehrazená ze zdravotního pojištění, zdravotní pojišťovna poskytuje různé finanční příspěvky.
Informace o očkování, které nabízíme v naší ordinaci najdete ZDE. Informace o černém kašli v dospělém věku ZDE
- Jedu do zahraničí, co si mám vzít s sebou za léky, je třeba se nechat proti nějaké nemoci očkovat?
Doporučení očkování je třeba probrat osobně s lékařem.
Obecně platí, že je vždy třeba platné očkování proti tetanu a doporučené očkování proti žloutence A + B. Další očkování jsou podle destinace do které se chystáte zavítat. Informace o očkování, které nabízíme v naší ordinaci najdete ZDE.
S vybavením cestovní lékárničky a zejména s léky, které je dobré mít s sebou, Vám rád poradí náš lékař. Obecně jistě léky proti horečce, průjmu, bolesti, proti alergii, proti žaludeční nevolnosti, dále léky, které dlouhodobě užíváte. Jistě se hodí i náplasti různé velikosti, sterilní obvazy a čtverce, nůžky.
- Nastupuji do nového zaměstnání a potřebuji výpis z dokumentace pro závodního lékaře, dělá se tato služba na počkání, nebo je třeba si výpis dopředu objednat?
Výpis ze zdrav. dokumentace je třeba si u nás objednat nejméně 2-3 dny dopředu.
Tuto službu neprovádíme na počkání z toho důvodu, že na zpracování výpisu potřebuje lékař jistý čas – musí probrat celou Vaší papírovou dokumentaci, zpracovat kompletní výpis, event.. zhotovit fotokopie lékařských zpráv apod.
- Nastupuji do nového zaměstnání a můj zaměstnavatel žádá posudek, že mohu vykonávat danou pracovní pozici. Jak prohlídka probíhá? Co si vzít s sebou k vyšetření?
Pro tento typ vyšetření budete potřebovat žádost o provedení prohlídky pracovně lékařské péče – vzor dokumentu je ke stažení na našich webových stránkách ZDE
Žádost musí být kompletně vyplněná – musí obsahovat název pracovní pozice, kategorii práce, název, sídlo a IČ zaměstnavatele a razítko a podpis zaměstnavatele.
Bez kompletně vyplněné žádosti bohužel nelze prohlídku provést a posudek o zdravotní způsobilosti vystavit.
Upozorňujeme, že se jedná o výkon, který není hrazen ze zdravotního pojištění. Sestra Vám při převzetí platby vydá daňový doklad, který Vám zaměstnavatel obvykle proplatí.
- Chci zlepšit péči o své zdraví, měl bych zájem absolvovat u vás rozšířené preventivní vyšetření. Nabízíte takovou službu? Co je možné v rámci nadstandardní prevence absolvovat za vyšetření?
Péče o Vaše zdraví je jistě důležitá, proto nabízíme i možnost placené rozířené prevence – jedná se hlavně o laboratorní vyšetření dle uvážení lékaře nebo na Vaše přání – např. vyšetření na infekční choroby, tumorové markery apod. Dále jsme schopni Vám zajistit provedení zobrazovacích metod – např. sono prsu, RTG plic apod.
Bližší informace najdete na našem webu ZDE
- Mám doma vakcínu proti klíšťové encefalitidě. Vakcínu jsem si vyzvedl před týdnem v lékárně. Potřebuji jí aplikovat, mohu přijít k Vám?
Vakcínu, kterou přinese klient nemůžeme bohužel dle platné zákonné normy aplikovat. Musíme totiž garantovat správné skladování vakcíny – tedy dodržení rozmezí skladovacích teplot.
Pokud by totiž došlo k porušení chladového řetězce, vakcína by se znehodnotila. V tomto případě hrozí poškození pacienta – např. vyvolání závažné reakce po očkování, nebo nefunkčnost očkování.
Vakcíny, které pacientům aplikujeme, dostáváme s dokladem o kontinuálním měření teploty přepravního boxu, u nás teplotu hlídáme minimomaximálním teploměrem.
V případě porušení skladovacích podmínek (např. delší výpadek elektřiny, poruchu lednic..), vakcíny likvidujeme – platíme si jejich pojištění.
- Můžete mi poradit, co má obsahovat má domácí lékárnička?
S vybavením Vaší domácí lékárničky Vám rád poradí náš lékař. Obecně byste měli mít doma léky proti teplotě, průjmu, žaludeční nevolnosti, proti zácpě, proti bolesti, event.. oční kapky, léky proti alergii, sterilní obvazový materiál, různé velikosti náplastí, nůžky, pinzetu.
- Jak mám efektivně snížit horečku? Mohu kombinovat různé léky proti horečce? Jak často je mohu užívat?
Doporučuje se začít s užíváním léků obsahujících paracetamol (v dávce, která odpovídá Vaší tělesné hmotnosti a věku).
Pokud je tato léčba neúčinná, může se zkombinovat užitím ibuprofenu) opět v doporučené dávce –dle věku a hmotnosti).
Léky je třeba užívat v doporučených časových intervalech – rozestup mezi jednotlivými dávkami je třeba dodržet, jinak hrozí poškození zdraví.
- Nedávno jsem byl na procházce v lese, po příchodu domů jsem zjistil, že mám klíště. Nyní se mi v místě zakousnutí objevila červená skvrna – bojím se boreliózy. Můžete mi udělat krevní testy?
Je třeba, aby Vás vyšetřil lékař. Pokud bude mít podezření, že by se u Vás mohlo jednat o boreliózu, tak Vás pošle na krevní testy, event.. nasadí léčbu.
Radu, jak správně vytáhnout klíště, najdete na našich stránkách ZDE
- Poslední dobou se cítím strašně unaven, chci nabrat krev na chlamydie, protože jsem určitě touto infekcí nakažen.
Doporučujeme osobní konzultaci s lékařem – ten s ohledem na Vaše obtíže doporučí vhodná laboratorní a jiná vyšetření.
- Mám na obličeji akné, hodila by se pro mě léčba pomocí laseru, který máte v ordinaci?
Jistě, akné je jedna s diagnóz, které jdou pomocí biostimulčního laseru vhodně ovlivnit. Rádi Vás objednáme ke vstupní konzultaci – lékař Vás vyšetří a určí, který z programů laseru pro vás bude nejvhodnější a jaká bude doporučená frekvence návštěv.
Bližší informace o léčbě laserem v naší ordinaci najdete ZDE
- Mé nohy otékají, cítím v nich tíhu. Pomohla by mi lymfodrenáž Vaším přístrojem? Jak často bych měla chodit na ošetření?
Lymfodrenáž je pro tento druh obtíží jistě vhodná, je ale třeba navštívit našeho lékaře a ten po vyšetření vyloučí kontraindikace podání tohoto druhu léčby a navrhne doporučený způsob aplikace a frekvence lymfodrenážního ošetření.
Bližší informace o léčbě lékařským lymfodrenážním přístrojem v naší ordinaci najdete ZDE
- Chodím na kardiologii na kontrolu každé 3 měsíce, další kontrolu mám za měsíc. Došel mi jeden z léků, který mi kardiolog píše, mohli byste mi tento lék předepsat? Ke kardiologovi to mám daleko a on říkal, že léky mi musí napsat i na obvodě.
Léky, které Vám předepsal Váš ambulantní specialista (kardiolog, urolog, endokrinolog apod.) a který si Vás zve k pravidelným kontrolám, musí také předepisovat, protože lékař, který Vás pro danou diagnosu léčí, je za Vaší léčbu plně zodpovědný a také dle smlouvy se zdravotními pojišťovnami povinen zajistit.
- Včera jsem si zlomil nohu, ošetřili mě v nemocnici na chirurgické ambulanci, na další kontrolu jdu do stejného zařízení za týden, léčba bude trvat dle chirurga asi 6 týdnů. Potřebuji u vás vystavit jen neschopenku.
Pracovní neschopnost vede vždy lékař, který je v danou chvíli Váš ošetřující lékař pro danou diagnozu, která opodstatňuje pracovní neschopnost.
Pokud tedy chodíte na kontrolu do chirurgické ambulance, musí Vám pracovní neschopnost vystavit a vést chirurg.
Pokud toto neučiní, porušuje své povinnosti a je pod finanční pokutou. Pokud bychom vystavili pracovní neschopnost na diagnosu, kterou neléčíme u nás, porušujeme zákon, kromě pokuty 50 tisíc nám může být také zrušena smlouva se správou sociálního zabezpečení.
Pacientům důrazně doporučujeme trvat na svých právech a požadovat od ošetřujícího lékaře kromě léčby také všechny administrativní úkony, které platba pojišťovny zahrnuje.
Ryze praktická otázka zní, proč by se měl pacient pohybovat v trojúhelníku domov/pracoviště, kde ho léčí/ordinace praktika, kde by měli vést administrativní agendu jinému lékaři. Kromě nesmyslné námahy a časové ztráty se takto pacient může dostat do infekčního prostředí čekárny praktika a zkomplikovat si léčbu.
- Jsem objednán k odběrům krve. Vím, že nemám nic jíst, ale nevím jak dlouho. Mohu se před odběrem napít?
Optimální je sníst poslední večerní jídlo s obsahem tuku nejpozději 12 hodin před odběrem. Pokud není plánován odběr cholesterolu, tak stačí být nalačno 8 hodin.
Ráno již nejezte, vypijte ale min. 200-300ml nesladké tekutiny (neslazený čaj, voda, NE minerálka)
Vezměte si sebou lahev s vodou a něco k jídlu po odběru (sušenku, banán, nebo celou snídani..)
Pokud máte špatnou zkušenost – bojíte se, dělá se Vám slabo, již jste omdleli..-včas upozorněte sestřičku, odběr provede vleže
- Jak mám odebrat vzorek moče?
Odběr moče proveďte do zkumavky od nás po omytí, nejlépe ve sprše (zamezíte sekundárnímu znečištění a klamavému výsledku).
- Co to znamená, že budu mít výtěr z krku?
Lékař někdy požaduje stěr ze sliznice krku. Stěr se provádí sterilním tamponem do přepravné kultivační půdy. Výsledek z laboratoře lze očekávat do 3 dnů. Pokud se zjistí bakteriální nález, tak získáme také citlivost na antibiotickou léčbu.
Důležité je říct, že pozitivita je cca 60%, jedná se o pomocnou – doplňující diagnostickou metodu. Tedy negativní nález neznamená, že pacient není nemocen. Závěrečná diagnosa je v rukou lékaře.
Před plánovaným výtěrem z krku platí heslo – „nejíst, nepít, nekouřit, nečistit zuby“